Wstęp

Rumunia - to kraj, który można albo pokochać, albo nienawidzić.

Gdy mówimy o Rumunii, to często kojarzy się nam ten przepiękny kraj z jakąś dziwną egzotyką - Cyganami, złodziejami itp. Jest to opinia bardzo krzywdząca i kompromitująca nas jako Polaków, którzy mają pretensje być Europejczykami.  Powiedzą Państwo, że to tylko niewielka część społeczeństwa tak myśli. Moi koledzy z pracy uważają, że Rumunii są małowartościowi, wręcz znajdują się na niższym szczeblu ewolucyjnym. Tu kłania się historia starożytna przerabiana w I klasie liceum. Proszę przypomnieć sobie wojny Rzymian z królestwem Daków, kiedy była ewangelizowana ludność z terenu dzisiejszej Rumunii, proszę przypomnieć sobie, gdzie leżało Bizancjum i z kim graniczyło, walki z Turkami trwające kilkaset lat, rok 1939. Kilka  faktów z historii

Dzisiejsza Rumunia, to kraj otwarty, gdzie mieszkają przemili ludzie, kraj o pięknych krajobrazach (góry, delta Dunaju, morze), kraj posiadający zabytki najwyższej klasy. Złoża naturalne takie jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny,  uran, sól, złoża metali, żyzna ziemia - czynią ten kraj potencjalnie bogatym (myślę, że tak się stanie).

Dokumenty

Przekraczając granicę rumuńską lepiej mieć przy sobie paszport, tak samo dzieci, ale też można mieć dowód osobisty. Nie ma żadnych opłat, bagaż jest kontrolowany pobieżnie lub wcale.

Trasa

Z Poznania najlepiej udać się do Krakowa, gdzie jeszcze można trochę zwiedzić i wydać ostatnie pieniądze. Następnie przez Chyżne wkraczamy na Słowację i tu uwaga - winiety na autostrady, które zjawiają się co roku z nikąd i w innym następnym miejscu. Tak samo na Węgrzech obowiązują w tym roku winiety. Budapeszt warto zobaczyć. Nie ma większych problemów z parkowaniem w okolicach starówki (po lewej stronie Dunaju). Jeśli ktoś czuje się zmęczony, to można przenocować raczej 30 - 50 km poza Budapesztem, gdzie ceny naprawdę są niewielkie. Do Rumunii wiodą liczne przejścia graniczne, ale można udać przez mało uczęszczane przejście w CENAD (35 km za Szeged w kierunku na Arad, 4 km przed miastem Mako. Drogowskaz pokazuje na Timisoara). Tu można przekroczyć granicę szybko i sprawnie.

Do Konstancy wiodą dwie drogi:

1. przez Timisoarę, Lugoj, Caransebes, Dobreta-Turnu Severin, Craiova, Pitesti, Bukareszt i  dalej do Konstancy. Można podziwiać przepiękny przełom Dunaju

2. przez Timisarę, Lugoj, Deva, Sibiu, Rimnicu Vilcea, Pitesti, Bukareszt. Ta trasa jest o 50 km krótsza. 

Drogi są dobrze utrzymane, co 10 km droga jest trój- lub czteropasmowa na wymijanie i wyprzedanie innych pojazdów. Z Pitesti do Bukaresztu 110 km autostrady, za Bukaresztem 60 km. Autostrady bezpłatne. Średnia prędkość przejazdu to 70-80 km/godz, czyli od 50km w miastach do 130 km/godz poza miastami. Policja dość pobłażliwa, raczej ostrzega, nie każe. Jedzenie w McDonaldzie. Ceny prawie jak w Polsce. Benzyna ok. 3/4 ceny w Polsce tj. 27 000 - 32 000 Lei za litr w zależności od oktanów (95, 98, supeshell). Można płacić kartą typu VISA. 1 ZLP = 8600 Leu, 1 Euro=40 000 Leu, 1 USD=33 000 Leu. Nie warto wymieniać euro na leje w stolicy ze względu na dużą prowizję 8-10%. Na wybrzeżu oferują wyminę bez prowizji, tak samo w banku państwowym (jest trochę inny przelicznik).

Uwaga: na obwodnicę w Bukareszcie (peripheric). Jest jeszcze niewykończona, nieoznakowana, a liczne dziury, tory kolejowe mogą zniechęcić najbardziej wytrwałego. Jazda przez centrum jest może bardziej skomplikowana, ale miasto pokonuje się szybciej, po drodze można wymienić pieniądze w bankomacie (kurs wymiany plus opłata za pobranie gotówki 10 zlp - karta VISA PKO), kupić benzynę, zjeść, zobaczyć muzea. samochód zostawia się na parkingu strzeżonym, nie kradną.

Warto zobaczyć w Bukareszcie

Liczne muzea, Historyczne Muzuem Narodowe, Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej Antipa, Pałac Cotroceni, Hanul Manuc, skansen - muzem wsi...

Ceny za bilet: 50 000 - 100 000 Lei, opcja foto dodatkowo 40 000 - 100 000 lei, kamera 100 000 - 200 000 lei

Linki:

Hotele, agencje, inrofmacje http://www.infotravelromania.ro/bucuresti.html

Galeria online http://www.onlinegallery.ro

 Muzum Antipa http://www.antipa.ro/

Bukareszt online http://www.bucharestonline.ro/cultura.html

 

Konstanca

250 km dzieli Bukareszt od Konstancy. Wybieramy kierunek na Calarasi, nie Constanta. Droga jest dobrze przygotowana, 60 km autostrady. Drobna uwaga, proszę nie jechać obwodnicami przez niektóre miasta, są w złym stanie, lepiej wybrać jazdę przez centrum. Szybciej i wygodniej. 

W Konstancy, oprócz oczywiście plaży, można zobaczyć Muzem Historyczne, przepiękne mozaiki z czasów rzymskich, można wdrapać się na meczet. Zdjęcia wkrótce.

W okolicy liczne klaszrory, w pobliżu klasztor Św. Marii w Techirghiol: http://www.sfanta-maria.ro/pages/page-intro.php