Usługi różne

Usługi wynajmu samochodu świadczone są (na dogodnych warunkach) przez wyspecjalizowane firmy : AVIS, BUDGET, HERTZ, DOLLAR, NATIONAL EUROP CAR. Koszt najmu nie odbiega od stawek stosowanych w innych krajach, jednakże ze względu na dość niski koszt przejazdu jednego kilometra (ok. 5-6.000 lei), taksówki wydają się być bardziej opłacalne. Kierowca zobowiązany jest do wystawienia rachunku „chitanta", czytaj „kitanca". Uwaga, latem wskazane jest korzystanie klimatyzacji.

W razie konieczności, krajowa sieć szpitali państwowych oraz klinik prywatnych zapewnia niezbędną pomoc lekarską, zgodnie z porozumieniami podpisanymi przez Rumunię z innymi państwami, w tym z Polską. Pomoc ma jednak charakter doraźny (pomoc w nagłych przypadkach) i nie dotyczy lecznictwa ogólnego. Przy wjeździe do Rumunii nie ma wymogów szczepień specjalnych. Zalecamy jednak przy dłuższym pobycie szczepienie przeciw zółtaczce. W Rumunii istnieje szereg lecznic prywatnych, w tym gabinety dentystyczne. Ceny usług nie odbiegają od poziomu cen w Polsce. W Rumunii działa też sieć lecznic międzynarodowych MEDICOVER.

W Rumunii obowiązuje pełna wewnętrzna wymienialność waluty krajowej ­leja. Wymiany walut zagranicznych na leja można dokonać zaraz po przekroczeniu granicy (na lotniskach, w portach, na dworcach kolejowych i drogowych przejściach granicznych), w bankach, hotelach oraz kantorach. W żadnym wypadku nie należy dokonywać wymiany walut u przygodnych osób, na ulicy lub w innych miejscach publicznych, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko oszukania lub kradzieży. Ostatnio wprowadzone zostało notowanie także złotego polskiego oraz węgierskiego forinta w stosunku do rumuńskiego leja.  

Pieniądze można tez pobrać z bankomatu posługując się kartą VISA, MASTER CARD, czasem VISA ELECTRON. Prowizje są symboliczne. Na bankomacie widnieje odpowiednia informacja.

-         Użytkowanie kart kredytowych i bankomatowych

Większość kart kredytowych, jak American Express, Master Card, Diners Club, Visa, jest akceptowana w hotelach i restauracjach dużych miast i w głównych regionach turystycznych kraju.

-         Sklepy (za wyjątkiem otwartych non-stop) w większości wypadków czynne są w dni powszednie w godzinach 9.00 - 18.00, natomiast banki przyjmują klientów w godz.: 9.00 - 14.00. Mimo istnienia ustawy, brak przepisów wykonawczych i odpowiedniej infrastruktury powoduje, że nie funkcjonuje system odliczania podatku VAT od towarów nabytych przez obcokrajowców w Rumunii.