TURYSTYKA

1. Informacje ogólne

Ukształtowanie geograficzne Rumunii tworzą w równej proporcji wypiętrzenia górskie, wyżyny i niziny, uzupełnione o Deltę Dunaju i czarnomorskie wybrzeże.

Zajmujący 1/3 powierzchni kraju, łańcuch rumuńskich Karpat biegnie łukiem od północnej granicy ku południowemu-wschodowi i następnie skręca ku zachodowi, gdzie łączy się dalej z Bałkanami. Tak ukształtowany łuk Karpat dzieli się na trzy główne grupy: Karpaty Wschodnie (najwyższy szczyt Pietrosul - 2303 m n.p.m.), Południowe (szczyt Moldoveanu - 2543 m n.p.m.) i Zachodnie (szczyt Curcubata ­1848 m n.p.m.).

 

2. Główne szlaki turystyczne

 Główne trasy górskie

Najwyższe pasmo Karpat - Karpaty Południowe (z szeregiem 2,5 ­tysięczników), zwane są też Alpami Transylwańskimi ze względu na geologiczne i klimatyczno-przyrodnicze podobieństwo do Alp. Są tu świetne warunki do uprawiania zarówno alpinizmu, sportów zimowych i wspinaczek górskich, jak też speleologii. Karpaty Południowe sąteż najczęściej odwiedzanym rejonem górskim ze względu na bliskość położenia od stolicy kraju, Bukaresztu (ok. 150 km).

U stóp góry Furnica (800 - 1000 m n.p.m.) leży miejscowość zwana Sinaia, nazywana „Perłą Karpat", gdzie w latach 1875 - 1883 król Rumunii Karol t wybudował jeden z najpiękniejszych, przetrwałych do dziś zabytków - pałac „Peles", wyposażony w pierwszą w Europie salę kinowa, system centralnego odkurzania i klimatyzacji.

U podnóża masywu Caraiman, na szczycie którego wzniesiony został olbrzymi „Krzyż bohaterów", znajduje się miejscowość Busteni, znana z mikroklimatu zalecanego w leczeniu astenii i stresu. Stąd prowadzą trasy turystyczne do niezwykłych form skalnych - Sfinksa i Babele (położonych na wysokości ponad 2000 m n.p.m.) i dalej do jednego z 2,5-tysięczników-szczytu górskiego Omu.

Sezon narciarski trwa tutaj od listopada do marca; trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności wyposażone sąw wyciągi i szereg innych instalacji.

Niedaleko miejscowości Busteni; znanej prawie od stulecia z wyśmienitego piwa, leży miejscowość Azuga, a za nią Predeal (najwyżej położona w Rumunii na stałe zamieszkała miejscowość - 1060 m n.p.m.), znany z wielu znakomitych tras zjazdowych i spacerowych.

13 km od miasta Brasova, u stóp masywu Postavaru (1602 m n.p.m.) znajduje się miejscowość Poiana Brasov, zwana często „polaną Słońca". Jest tu 12 narciarskich tras zjazdowych, z których jedna zaopatrzona jest w instalację wytwarzającą sztuczny śnieg; są skocznie, sztuczne lodowisko, tereny sportowe i centrum hippiczne.

W paśmie Banatu, należącym do Karpat Zachodnich, znajduje się inna, znana miejscowość wypoczynkowa - Semenic (1400 m n.p.m.), gdzie różnica poziomu na trasach zjazdowych sięga 800 m, a otaczające lasy kryją bajkowe zamki dawnej arystokracji, budowane w latach 20-tych XX wieku.

Zachodnie Karpaty cechuje wielka różnorodność geologiczna. Bazaltowe kolumny z okolic Detunata tworzą spektakularne w kształtach struktury. Tutaj też, w paśmie gór Apuseni, leży legendarna „Tara Motilor" - kraina ludu, którego pochodzenie sięga czasów starożytnych Daków.

W Karpatach Południowych myśliwi znajdą dla siebie prawdziwy raj (jelenie i sarny, rysie, niedźwiedzie). W okolicach Durau (800 m n.p.m.), ze szczytu masywu Ceahlau, przy dobrej pogodzie widać jest Morze Czarne.

Do polecanych na zimowy i letni wypoczynek miejsc należą również: Paltinis ­w górach Cindrel, oddalony od miasta Sibiu o 30 km, Borsa - w górach Rodna (Maramures), Vatra Dornei (płn. - zach. Mołdawia) i Stana de Vale (góry Apuseni).

 

Wybrzeże czarnomorskie

Rumuński pas wybrzeża Morza Czarnego liczy 244 km, z czego 72 km zajmują miejscowości wypoczynkowe, wśród których Mamaia, odległa o 5 km od Constanty, jest największym kurortem nadmorskim Rumunii. Constanta - „stolica" wybrzeża, powstała w miejscu starożytnego Tomisu, dokąd zesłany był Owidiusz.

Łańcuch miejscowości wypoczynkowych ciągnie się od Mamaii na południe, przez Eforie Nord, Eforie Sud, Techirghiol (znane z efektów leczenia reumatyzmu), Costinesti (ośrodek młodzieżowy), Neptun - Olimp, Jupiter, Przylądek Aurora, Venus, Saturn i Mangalię, ze słynnym hotelem o tej samej nazwie, dysponującym bazą leczniczą, funkcjonującą przez cały rok i hotelem „President" (ISO 9000), wybudowanym na ruinach starożytnego portu Calatis, mieszczącym Rumuńskie Centrum BiznesuMorze Czarne" (własność Izb Handlowo - Przemysłowych).

Tutejsze piaski, kwarcowe i wapienne, o drobnej i średniej granulacji stanowią nieodłączny element składowy telasoterapii - metody leczenia balneoklimatycznego. Zdecydowana większość plaży, to plaże ukształtowane naturalnie, osiągające szerokość od 50 m do 400 m.

Położenie geograficzne wybrzeża zapewnia rumuńskim plażom średnio 10-cio godzinne nasłonecznienie dziennie.

 

Delta Dunaju

Obejmuje przestrzeń między trzema rzecznymi ramionami - Chilia, Sulina, Sfantu Gheorghe i jest najmłodszym - ze względu na procesy ziemiotwórcze ­rumuńskim terenem; podlegającym ciągłemu wzrostowi i kształtowaniu. Nazywana jest powszechnie „żywym laboratorium natury". Deltę zamieszkuje ok. 15 tys. ludności, głównie pochodzenia słowiańskiego, zajmujących się tradycyjnie od pokoleń rybołówstwem .

W Delcie Dunaju żyje prawie 3,5 tys. różnych gatunków kręgowców i bezkręgowców, z których wiele stanowi europejskie i światowe relikty przyrody. Fauna Delty Dunaju liczy ponad 300 gatunków ptaków, stąd też nie bez powodu Deltę nazywa się „ptasim rajem". Delta Dunaju stanowi też miejsce spotkań i odpoczynku ptaków migrujących z Egiptu, Kaukazu, Północnej i Środkowej Europy. Oprócz ptaków pod ochroną jest także ok. 150 gatunków ryb.

Dzięki poparciu UNESCO oraz znanego przyrodnika francuskiego Jacques'a Yves'a Cousteau, Delta Dunaju ogłoszona została w 1990 roku rezerwatem biosfery. Wstęp do rezerwatu możliwy jest po uzyskaniu specjalnego zezwolenia od Administracji Rezerwatu Biosfery Delty Dunaju, z siedzibą w miejscowości Tulcea, strada Taberei nr 32, tel.: (004040) 550 338 / 339 / 498; e-maili deltainfo@tim.ro

Miasto Tulcea, liczące ponad 100 tys. mieszkańców, oddalone o 334 km od Bukaresztu i 123 km od Constanty, jest prawie tak stare jak Rzym i podobnie do niego położone na 7 wzgórzach. Zwana jest bramą wjazdową do Delty Dunaju. Znajduje się tu Muzeum Historii Delty, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuk Plastycznych i Muzeum Historyczno - Archeologiczne.

 

Trasa Draculi

Trasa turystyczna pod tą nazwą rozpoczyna się w Bukareszcie zwiedzaniem ruin pałacu Curtea Veche. Kolejnym etapem tej trasy jest miejscowość Snagov, gdzie na wyspie (na jeziorze o tej samej nazwie) Vlad Palownik - książę wołoski z XV w, popularnie zwany Draculą - wzniósł za czasów swego panowania imponujący monaster. Ze Snagov trasa prowadzi dalej przez Sinaię (pałac królewski „Peles"), zamek Bran do miasta Sighisoara w Siedmiogrodzie, gdzie znajduje się do dziś zachowany dom rodzinny Vlada Palownika. Niedaleko od Sighisoara, w okolicach Bistrita, w przesmyku górskim Tihuta, znajduje się zamek Draculi, skąd jadąc dalej, należy odwiedzić monaster Durau, położony u podnóża masywu górskiego Ceahlau. Droga powrotna do Bukaresztu prowadzi przez przepiękny park krajobrazowy przełomu Bicazu .

 

Monastery Mołdawii

Trasa rozpoczyna się w Bukareszcie lub w miejscowości Piatra Neamt, skąd łatwo dotrzeć do wszystkich najważniejszych klasztorów środkowej Mołdawii i Bukowiny, takich jak: Agapia, Varatec, Neamt, Suceava (dawna rezydencja mołdawskich wojewodów), Dragomirna, Humor, Voronet (zwany Kaplicą Sykstyńską Orientu, słynny z głębokiego błękitu - specyficznego koloru farby zawierającej barwniki roślinne, używanej w naściennych freskach klasztoru), Moldovita, Sucevita, Arbore i Putna (nekropola jednego z największych władców Mołdawii - Stefana Wielkiego). W drodze powrotnej trasa biegnie przez Suceavę, Brasov (ze słynnym „czarnym kościołem" w centrum miasta), Prejmer i Harman z ich fortyfikowanymi kościołami, zamek Bran i Pałac „Peles" w Sinai, oddalonej od Bukaresztu już tylko 0 120 km

 

Pałace i zamki Transylwanii

Mająca swój początek w Bukareszcie trasa prowadzi dalej do Sibiu (zwiedzaniem starego miasta, kościoła ewangelickiego i Pałacu Bruckenthal), po czym następuje Sighisoara - ze świetnie zachowanym budownictwem średniowiecznym, Brasov (ze słynnym „czarnym kościołem" i twierdzą cechową) zamek w Branie i pałac „Peles" w Sinai, Hunedoara (ze słynnym zamkiem Corvin'ów) oraz Cluj - Napoca (z jego pałacem Banffy'ch).

Miłośnikom sportu można zaproponować trasy specjalne: objazdy rowerowe (których centrum mieści się w miejscowości Cornu, w dolinie rzeki Prahova) oraz sporty zimowe w Górach Apuseni (Karpaty Zachodnie), w masywach Bukowiny i Maramures'u. Zwolennicy sportów ekstremalnych znajdą w Karpatach doskonałe tereny do uprawiania alpinizmu wysokogórskiego, lotów na lotni, speleologii, skoków na gumie (bungee-jumping) itp.

 

Bukareszt

Także stolica kraju - Bukareszt posiada wiele walorów turystycznych. Do walorów tych można zaliczyć szereg imponujących pałaców, jak: ruiny Curtea Veche­najstarszego pałacu w Bukareszcie (wybudowanego w 1459 roku), Pałac Królewski w centrum miasta - z 1at1927-1937, Pałac Sutu - wybudowany z latach 1833-1834, Pałac Królowej Elżbiety z 1936 roku (w którym król Michał I w grudniu 1947 zmuszony został do abdykacji), czy też pałac hospodara Constantina Brancoveanu w Mogosoaia pod Bukaresztem z 1702 r., czy wreszcie Pałac Parlamentu, wybudowany w latach dyktatury Ceausescu. W Bukareszcie znajduje się wiele pięknych cerkwi, pośród których na szczególną uwagę zasługuje cerkiewka Stavropoleos. Z ładnych parków można wymienić Cismigiu w centrum miasta oraz Herastrau na peryferiach. Bukareszt bogaty jest też w muzea, w tym skansen budownictwa wiejskiego z obszaru całego kraju.

 

Uzdrowiska

Rumunia dysponuje siecią uzdrowisk z naturalnymi kapieliskami termalnymi, położonych niemal na terenie całego kraju - w górach, nad morzem, nad jeziorami.

W Baile Felix (9 km od miasta Oradea) leczyć można reumatyzm, nerwy, kontuzje powypadkowe, choroby przemiany materii i wynikające z niewłaściwego odżywiania. Herculane (40 km od miasta Drobeta - Turnu Severin) posiada bogaty zasób

wód mineralnych i termalnych, których uzdrawiające właściwości znane są od czasów Imperium Rzymskiego.

Sovata (60 km od miasta Targu Mures) jest uzdrowiskiem termalnym, położonym na wysokości 500 m n.p.m., w wulkanicznym masywie górskim Gurghiu.

32 km od rumuńskiego bieguna zimna w Miercurea Ciuc, położone jest inne uzdrowisko - Tusnad.

W dolinie rzeki Olt leżą słynące od stuleci z wód mineralnych i z upodobaniem odwiedzane przez cesarza Napoleona III - miejscowości Calimanesti i Caciulata.

Nad Morzem Czarnym popularnymi miejscowościami kuracyjnymi są: Eforie Nord i Eforie Sud, Techirghiol, Neptun i Mangalia, znane z leczniczych błot.

 

„GEROVITAL" - „stop" dla starości

W 1952 roku otwarty został w pobliżu Bukąresztu (Otopeni) Krajowy Instytut Geriatrii i Gerontologii, jako wynik opatentowanych wcześniej przez prof. dr Anę Aslan dwóch unikalnych preparatów farmaceutycznych i opartych o nie procedur terapeutycznych, opóźniających procesy starzenia: „Gerovital" i „Aslavital". W Instytucie tym kuracje odmładzające przechodziło wiele osobistości świata politycznego i kulturalnego XX wieku (Charlie Chaplin, Claudia Cardinale itd). Ząpomniany i zaniedbany po 1989 roku Instytut Geriatrii i Gerontologii przechodzi obecnie swą „drugą młodość", stając się znowu popularnym, zwłaszcza wśród cudzoziemców, ze względu na dobre rezultaty uzyskiwane w zapobieganiu i hamowaniu procesów starzenia. Koszt dzienny leczenia waha się w granicach 40 ­60 USD.