MIEJSCA PAMIĘCI O SYNACH NARODU RUMUŃSKIEGO NA ZIEMI POLSKIEJ


LISTOPAD jest w polskiej kulturze miesiącem pamięci, o tych co odeszli od nas na zawsze. Zarówno w dzień Wszystkich Świętych i Zaduszek jak i w ciągu listopada, Polacy nawiedzają cmentarze i miejsca szczególnej pamięci. Warto wspomnieć, że na ziemi polskiej "NA ZAWSZE POZOSTALI RUMUNI" - są w Polsce również groby rumuńskie i miejsca pamięci, najcześciej zapomniane. Odwiedźmy je i pochylmy czoło nad ich mogiłami, obeliskami, zapalmy znicza pamięci o nich. Z naszych źródeł wynika, że:
+ Cmentarz wojenny – nazwa niemiecka Rudabrück. W okresie 1-szej wojny światowej Prusacy w okresie 1916-18 siłą przewieźli Rumunów, na tereny owóczesnego pruskiego zaboru, do pracy. Rumunii nie byli do tego przygotowani /warunki klimatyczne/, byli źle ubrani, ginęli masowo z głodu i wycieńczenia. Stąd w na cmentarzu Jeńców Wojennych w Tucholi /dziel.Most Rudzki/ znajduje się 2471 grobów rumuńskich, zaś na analogicznym cmentarzu w Czersku - Łukowo wśród 4500 jeńców leżą szczątki jeńców rumuńskich
+ Po roku 1958 został zniszczony w Lidzbarku Warmińskim tzw. CMENTARZ RUMUŃSKI, prawdopodobnie leżało na nim wielu Rumunów z 2500 grobów z rejonu Lidzbarka.
+ Na terenie Centralnego Muzeum Jeńców w Łambinowicach koło Opola, na tzw. "starym cmentarzu jenieckim" wsród 6500 grobów są również groby rumuńskie z czasów 1-szej Wojny Światowej
+ W Zabrzu /Zabrze Małe/ istnieje Cmentarz Żydowski, gdzie w mogile zbiorowej leżą rumuńscy żydzi, więźniowe filii obozu Auschwitz-Birkenau jaki Niemcy urządzili w czasie II Wojny Światowej.
+ Miejscem pamięci jest również Cmentarz Wojenny w Krakowie-Łagiewnikach, nieopadal Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na cmentarzu spoczywa 266 żołnierzy w tym rumuńskich z okresu 1914-1918.
+ W Krakowie - Płaszowie pamiątkowa rzeźba przypomina miejsce hitlerowskie zagłady - obóz koncentracyjny i obóz pracy, gdzie zginęło aż 80 tyś. nieznanych dziś imiennie ludzi. Źródła jednoznaancznie mówią również o martyrologii Obywateli Rumunuii.
# APEL - Autorzy niniejszej witryny proszą P.T.Internautów o wszelkie informacje na temat grobów, nagrobków, cmentarzy związanych z RUMUNAMI a położonymi na ziemi polskiej. Z góry dziękujemy za wszelkie informacje /może być drogą elektroniczną/ o takich miejscach zadumy i pamięci narodu rumuńskiego na ziemi polskiej