Marcel Chirnoaga

  

Marcel Chirnoaga - rumuński grafik i rzeźbiarz.

Urodził się 17 sierpnia 1930 roku w Busteni, okr. Prahova. Ukończył w 1952 roku  wydział matematyki i fizyki. Studiował sztuki piękne, zadebiutował w 1953 roku.

Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi  w Lublianie (1963), w Lugano - Biennale grafiki „Bianco e nero" (1964) , w Rzymie (1965 ), z kolei Biennale w Wenecji (1970 i 1972), a także w Heidelbergu, Florencji, Krakowie, Brukseli (1980 ), Belgii (1984 ), Tokio (1983).

Prace Marcela Chirnoagi układają się w ciąg alegorycznych opowieści o kondycji człowieka , jego losie i Naturze. Autor odwołuje się w nich do najstarszego i jednocześnie najbardziej uniwersalnego kręgu  przypowieści, a mianowicie Biblii. szczególnie inspiruje go Apokalipsa wg św. Jana. Pełna ekspresji, symboliki i fantazji twórczość Marcela  Chirnoagi silnie oddziaływuje na odbiorcę. Utrzymane w kolorze sepii  grafiki rumuńskiego artysty eksponuje katastroficzną wizję ludzkiego bytu,  pełnego okrucieństwa, grozy i fałszu.

Leitmotivem prac Marcela Chirnoagi jest dłoń, rozczapierzona, silna,  wręcz przepostaciowującą się w narzędzie sprawiedliwości, orzecznika  kar, a nawet symbolizująca Boga, dobro i życie. Wszędzie też jest  widoczna postać ludzka, przetworzona, wystylizowana, wykonująca  dramatyczne gesty, naniesiona na papier silna kreska. Marcel Chirnoaga  pokazuje nam kolejne kręgi człowieczego piekła, wędrujemy - prowadzeni  przez niego w odmęty naszej podświadomości. Ale twórczość Chirnoagi  mimo nasycenia drapieżnością ma w sobie humor oraz tkliwość dla  rodzaju ludzkiego.

Prezentowane prace są niewielkim, zaledwie skromną próbą możliwości Chirnoagi. Prace nie posiadają tytułów. Myślę, że obrazy można nazwać tak jak każdy je odbiera.